REKLAM
İndirimler

Basit Kazancın Temel Faydaları

Bu kadar pahalı olduğunu ya da iş teşvik yok olacağı fikri karşıtları internet yayılmış Temel Gelir tartışmalarının sık mitler bazı odaklanın. Bu iddialar saçmalık ve neden saçma olduklarını açıklayan çok iş yapıyorum. Ve bence bu önemli bir iş.

Bununla birlikte, bu tür efsaneye dayalı endişelerin genel temel gelir tartışmalarına hakim olabileceği, temel bir gelir sisteminin temel faydalarının büyük ölçüde göz ardı edilme riski vardır. Bazen temel gelir tartışmalarında bazı hevesli katılımcılar bile, temel bir gelir sisteminin temel faydalarının ne olması gerektiği konusunda oldukça önyargılılar.

Bu karışıklık, insanlara temel gelirin mükemmel bir şekilde uygun olduğunu ve enflasyona veya kitlesel işsizliğe neden olma ihtimalinin olmadığını açıkladığımda sıklıkla görünür hale gelir. Temel gelirin diğer birçok refah ödemesinin ve bazı vergi ödeneklerinin yerini alacağını açıklıyorum. Sonuç olarak, insanlara ortalama olarak, şimdi elde ettiklerinden daha fazla para vermeyi gerektirmez.

Tipik bir cevap, insanların şöyle bir şey söylemesidir,

“Peki, doğruysa  bunun anlamı nedir?”

Bu nedenle, bu çok temel sorunun cevabının ne olduğundan emin olmayan birçok insan var gibi görünüyor. Bazen, onlar yanlış temel gelir asıl amacı insanlara daha fazla para vermek olduğunu kabul. Ve bazen onlar sadece bazı insanlar kadar ve geniş olabildiğince internet etrafında yaymak için seviyorum yanlış tarafından karıştı oldum.

Ancak bu karışıklığın nedeni ne olursa olsun, temel bir gelir sisteminin temel faydalarının ne olması gerektiğini yeniden ifade etmek açıkça önemlidir. Ve işte benim düşündüğüm şey:

  1. Temel gelir, milyonlarca insan için yaşam kalitesini artırabilir, sadece temel finansal güvenlik ve onunla birlikte gelen huzuru sağlayarak.

İnsanlar kendi temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli paraya sahip olacağını bilmek mümkün olacak, onların koşullar oldukça önemli ölçüde değişebilir rağmen. İşsiz kalırlarsa ya da işleri mücadele ediyorsa, temel gelir onlar için orada olacaktır. Onlar hasta veya hamile ya da bir akrabası için bakım gerekiyorsa, temel gelir onlar için orada olacak.

Bu temel finansal güvenlik birçok insan için çok şey ifade eder. Mevcut refah sistemleri altında yapacaklarından daha fazla mali destek almayabilir, ancak daha fazla huzuru olmalıdır — ve sonuç olarak daha az stresli, daha güvenli, daha güvenli ve daha mutlu hissedebilirler.

  1. Temel gelir, aksi takdirde haksız yollarla-Test ve haksız refah yaptırımlarından muzdarip olabilecek pek çok nispeten fakir insanın zorluklarını ve streslerini hafifletebilir.

Araç testi doğal olarak haksızdır. Bir kişi tüm yedek paralarını sigara ve alkol üzerine harcıyor. Gelirleri düştüğünde, refah ödemeleri alabilirler, çünkü tasarrufları yoktur. Başka bir kişi gayretle ne zaman onlar-ebilmek kurtarmak ve bir sonucu olarak gelir düştüğünde bazı refah ödemeleri için uygun olmayan bulabilirsiniz. Açıkçası bu haksızlık.

Ve eğer refah Ödemelerinizi azalttıysanız ya da durduysanız, bir röportajı kendi hatanızdan kaçırdığınız için ya da bazı yönetici, başarılı bir iş başvurusu yapmak için elinden geldiğince çabalamadığınızı yanlış bir şekilde değerlendirdiğinden haksızlık olur.

İşsiz iseniz, tam anlamıyla yüzlerce iş için başarı olmadan uygulamak zorunda kalabilirsiniz. Aslında, asgari ücretten çok daha az bir süre için tam zamanlı çalışıyor olabilirsiniz, nihayetinde bir işi güvence altına almak için ne kadar süreceğini asla bilemezsiniz. Bu, refah yaptırımlarıyla tehdit edilmeden yeterince iç karartıcı.

Temel gelir bu haksızlığın çoğundan kurtulabilir. Çoğu araç-Test ve refah yaptırımlarını gereksiz hale getirecek, böylece yoksulluk içindeki insanları mevcut refah düzenlemelerinin sık sık empoze ettiği adaletsizlik, aşağılanma ve stresten kurtaracaktır.

  1. Temel gelir gereksiz bürokrasi büyük swathes kurtulmak için bize sağlayabilir.

Mevcut refah sistemlerinin çoğu kapsamlı araçlar testine dayanır. Doldurulması gereken birçok form ve değerlendirmeler, röportajlar, İncelemeler ve itirazlar var. Bu mali açıdan savurgandır, çünkü ücretleri vergi mükellefi tarafından ödenmesi gereken binlerce devlet yöneticisini içerir.

Bununla birlikte, daha da önemlisi, bu savurgandır, çünkü bu yöneticiler başka yerlerde çok daha yararlı bir şekilde istihdam edilebilirdi — aslında gereksiz bürokrasiyle meşgul olmak yerine değerli bir şey üretiyorlardı.

Temel gelirle, tüm bu pahalı bürokrasinin büyük bir kısmı hurdaya çıkarılabilir, bu da vergi mükellefi için daha fazla verimlilik ve daha iyi bir anlaşma sağlar.

  1. Temel gelir, iş teşviklerini büyük ölçüde artırabilir.

Mevcut düzenlemeler altında, insanlar iş bulurlarsa refah ödemelerinin azaldığını görebilir, promosyon kazanabilir, daha fazla saat çalışabilir veya daha iyi ücretli iş kazanabilirler. Bu yapmalarını istiyoruz dersek çok şeyler yaparken onları cesaret kırıcı olabilir.

Düşük gelirli insanlar daha fazla kazanmak isteyebilirsiniz, ancak eğer yaparlarsa kendilerini daha da kötüleştirme riski taşırlar. Ve insanların yapabileceği işleri kaybediyoruz — ve yapmak istedik — eğer bu zarar verici rahatsızlıklar oyunda olmasaydı.

İnsanlar kendilerini yoksulluk tuzağında bulurlar-yoksulluktan kurtulmalarına yardımcı olması gereken refah sistemi tarafından yaratılan bir yoksulluk tuzağı. Ve bu delilik.

Bununla birlikte, temel bir gelir sistemi altında, insanlar artık iş bulmak veya daha fazla çalışmak için cezalandırılmayacaktır. İş bulmak veya saatlerini arttırmak, temel gelir ödemelerinde herhangi bir azalmaya neden olmaz.

  1. Temel gelir, insanların daha iyi eğitimli ve daha iyi eğitimli olmalarını sağlayarak verimliliği artırabilir.

Onları desteklemek için temel bir gelirle, birçok kişi eğitim ve öğretim fırsatlarını takip etmek için işten uzaklaşmak için daha fazla özgürlüğe sahip olabilir. Bu, potansiyel olarak daha iyi eğitimli, daha iyi eğitimli bir işgücüne ve daha yüksek genel verimlilik seviyelerine yol açabilir.

  1. Temel gelir onlar başlatmak ve işlerini büyümek gibi serbest meslek destekleyerek, kurumsal artırabilir.

Hatta en başarılı işletmeler genellikle onların ilk yıllarında iyi bir kar yapmak zor bir zaman vardı iyi bilinmektedir. Ancak dinamik, girişimci bir ekonomiye sahip olmak için, yeni bir işe başlamada yer alan riskleri alabilmeleri için insanlara ihtiyacımız var. Ve temel bir gelir, daha fazla insanın bu riskleri almasını sağlayacaktır.

Bu yeni iş girişimleri arasında başarılardan daha fazla başarısızlık olabilir — ancak risk alabilen insanlar, toplumumuzun ilerlemeyi sürdürebilecek ve yaşam standartlarında uzun vadeli iyileştirmeler üretebilecek yeni ürün ve hizmetleri geliştirmesini sağlamada önemli bir faktördür.

  1. Temel gelir, birçok işçinin müzakere pozisyonunu artırabilir.

Gerçekte, birçok işveren işçilerine oldukça kötü davranıyor. İşçiler sonuçta çalışmak gerekir ve bunu başarıyorlar ve kendilerine sunulan daha iyi iş seçenekleri olabilir.

İşverenler daha sonra karlarını artırmak için daha iyi yollar bulmak için teşvik edilebilir; onların işgücü istismar güvenmeyin olanlar.

  1. Temel gelir, insanların daha iyi bir iş-yaşam dengesine sahip olmasını sağlayabilir.

Birçok kişi önemli zarar ilişkileri ve aile hayatı açısından yapılır böyle uzun saatler çalışır. Temel gelir insanlara bu sorunu çözmek için fırsat verecek-ya da belki de ilk etapta meydana gelen önlemek için.

İnsanlar genel olarak çalıştıkları miktarı mutlaka azaltmayabilir, ancak aileleri ekstra bakıma ihtiyaç duyduklarında kritik zamanlarda çalışma saatlerini geri kesmek için daha fazla özgürlüğe sahip olurlar.

  1. Temel gelir, çabaları için maddi olarak ödüllendirilmemesine rağmen, toplumumuza bu kadar büyük bir katkı yapan binlerce ödenmemiş bakıcı ve toplum gönüllülerini desteklemeye yardımcı olacaktır.

Temel gelir özellikle onları çabaları için ödül değil, ama en azından onları çok zamanlarını başkalarına yardım için vererek bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir mali stresleri hafifletmek için yardımcı olur.

  1. Temel gelir, nüfusun yaratıcı potansiyelinin kilidini açabilir.

İnsanlar yeteneklerini geliştirmek ve potansiyellerini keşfetmek için zaman ayırmak için daha fazla özgürlüğe sahip olacaklar. Mucitler icat etmek için zaman alabilir. Tasarımcılar, mühendisler, sanatçılar, müzisyenler-yetenekleriniz ne olursa olsun, yaratıcılığınızı şımartıp ilgi alanlarınızı keşfederken sizi desteklemek için temel gelire sahip olacaksınız. Uzun vadeli ekonomik ve sosyal faydalar çok büyük olabilir.

11, 12, 13, 14, 15…. Ve daha birçok olasılık var. Temel gelir depresyon oranlarını düşürebilir, intiharı daha az yaygın hale getirebilir ve örneğin suç seviyelerini azaltabilir.

Bu faydaların ne kadar önemli olacağını tam olarak bilmediğimiz doğrudur. Bazı potansiyel faydalar şu anda hayal ettiğimizden daha önemli olabilir. Diğerleri daha az önemli olduğu ortaya çıkabilir. Temel gelir, insanların yaratıcılığını açığa çıkarma açısından önemli bir etkiye sahip olabilir — ya da olmayabilir. Emin olamayız.

Bununla birlikte, temel bir gelir sistemini tanıtmaktan kaynaklanabilecek çok önemli faydalar olduğu açıktır — bu da politik yelpazenin farklı bölgelerinden gelen pek çok insanın bu fikri neden bu kadar çekici bulduğunu açıklamaya yardımcı olur.

Ve Temel Gelir durumuna varlığını meşrulaştırmak için, başkası için işverenler sömürücü ya kalmadan herkesin desteklenen ve herkesin yaşam gereksinimlerine erişim alır, daha üretken, daha verimli, daha az bürokratik, daha adil, daha yaratıcı ve daha şefkatli bir toplum inşa etmemize yardımcı olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı