REKLAM
İndirimler

Kazancınız hayatınızı ne kadar zenginleştiriyor?

Refah seviyenizi artırıyor musunuz?

İş yaşamımız hem de kendi gelişimimiz için hepimiz bir şeyler yapabiliriz, bu göründüğü kadar karmaşık veya zor değil. Önceliği anın getirdikleriyle barışık olmaya ve o an için yapılması gereken her neyse en iyi şekilde yapmaya verebiliriz, yani değişimi anksiyetik bir tepkiyle karşılamak yerine uyumlanmak ve değişimle ilerlemekle. Bir makalede (her ne kadar başlığı milyoner olmak için yapmanız gereken şeyler olsa da ) insanın bütünsel gelişimi için yapması gerekenler anlatılıyor ve kim olduğumuz ve yaptıklarımızın kalitesinin tamamen bizim kontrolümüzde olduğundan, beklemenin veya şans dilemenin ötesinde aksiyonlar almamızın öneminden bahsediliyor. Vaktimizi nasıl geçirdiğimiz, işbirliklerimiz, kişisel gelişimimiz ve hedeflerimiz gibi birçok konuya nasıl yaklaşmamız gerektiğiyle ilgili öneriler de makalede yer alıyor. Bu noktada özellikle önemli olduğunu düşündüğüm birkaç şeyi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Değişimle birlikte ilerlemek için kendinize bu soruları sormanız ve bu konularla ilgili neler yapabileceğinizi düşünmenizi öneririm.

kazancınızla hayatınızın değeri
kazancınızla hayatınızın değeri doğru orantıılı

Gelirinizin ne kadarını kendi yaşamınızı iyileştirmek için kullandığınızı düşündünüz mü? Örneğin sağlıklı gıdalara, spora veya yaşam alanınızı iyileştirmeye; kitaplara, mentorluk veya koçluk almaya ne kadar ayırıyorsunuz veya ayırabilirsiniz? TÜİK Hanehalkı Tüketim Harcaması 2018 verilerine göre eğitim, eğlence ve kültür harcamaları giderlerimizin en düşük payını oluşturuyor; eğitim hizmetleri harcamaları yüzde 2,3, eğlence ve kültür harcamaları yüzde 2,9. Kendi bütünsel iyiliğimiz için  fırsatları ne kadar artırabilirsek ve değerlendirebilirsek hayatımızın olumlu anlamda dönüşümü için karşılığını fazlasıyla verebileceğini deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim.

Çalışmadığınız zamanlarda neler yapıyorsunuz, zamanınızın ne kadarını yeni şeyler öğrenmeye ayırıyorsunuz? Farkında olarak veya olmadan sosyal medya gibi dikkat dağıtıcı konulara çok zaman harcıyoruz. Bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi düşünün. Ne kadarını dikkat dağıtıcılardan uzakta, kitap okuyarak, online kurslara katılarak harcıyorsunuz? Hatta çalışırken bile zamanınızı öğrenmeye dayalı biçimde geçirmek çok önemli. Yukarıda bahsettiğim makale zamanımızın yüzde 20’sini günlük iş operasyonlarına ayırıp yüzde 80’ini öğrenmeye, kendimizi geliştirmeye, dinlenmeye ayırdığımızda iş konusunda da çok daha yaratıcı ve performansı çok yüksek, değer üreten insanlar olabileceğimizden bahsediyor. Bu oran Türkiye’deki çalışma standartlarına göre fazla görünse de günümüzü yapabileceğimiz en iyi şekilde planlamak, değerlendirmek bizim elimizde. Kendinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda Edx’ten güzel bir eğitim önerebilirim: “Unlocking your employability”. Bu kursta kişisel ve profesyonel gelişiminiz için neler yapabileceğiniz, becerilerinizi potansiyel işverenlere nasıl pazarlayabileceğiniz, kariyer başarınızı nasıl maksimize edebileceğiniz anlatılıyor. (edx.org Harvard University ve MIT’nin kurucusu olduğu, önde gelen birçok üniversitenin online eğitimler, kurslar açtığı bir platform). İş hayatında tercih edilmek istiyorsak yaşam boyu öğrenme kaçınılmaz ve bunun için çok para harcamanız da gerekmiyor, günümüzde bilgiye ulaşmak her zamankinden daha kolay.


Dünyanın iyiliği için ne kadar sorumlu hissediyorsunuz? Motivasyonumuzu almaktan vermeye kaydırmak, bu konu manevi olarak güçlenmek ve kendini iyi hissetmek için oldukça önemli. Son yıllarda sivil toplum kuruluşlarının sayısı oldukça artmış olsa da Charities Aid Foundation (CAF) tarafından her yıl hazırlanan Dünya Bağışçılık Endeksi’nin (World Giving Index) 2018 raporuna göre Türkiye gönüllülük için harcanan zamanda yüzde 9 ile 146 ülke arasında 126. sırada yer alıyor. İnsanlardan veya yaşamdan bir şeyler beklemek yerine “Bu dünya için, çevre için, insanlar veya diğer canlılar için ben neler yapabilirim?” diye düşünmek ve aksiyon almak belki de huzurun en güzel yolu. Daha iyi bir dünya ve daha iyi bir toplum yaratmak için katkı sağlamaya ne dersiniz?

Gerçek nedeninizi biliyor musunuz? Önemli olduğunu düşündüğüm konulardan bir diğeri de, her şey bu kadar hızla değişirken isteklerimiz, hedeflerimiz de yolunu kaybedebilir. Bu yüzden gerçekten ne istediğimizin daha farkında olarak ilerlemek bir çözüm olabilir. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Mevcutta sahip olduğunuz veya olmak istediğiniz şeylerle ilgili daha derin düşünün, bir şey hedeflediğinizde nedenini sorgulayın ve “derinlerde yatan sebebini” bulun. Neden istediğinizi, kendinize tekrar tekrar verdiğiniz cevaplar üzerinden yeniden sorun: “X alanında çalışmak istiyorum. Neden? Çünkü X alanı özgür hissetmemi sağlıyor.”, “Özgür hissetmek sizin için neden önemli?” gibi, verdiğimiz her cevabın nedenini derinleştirdiğimizde gerçeğe daha çok yaklaşıyoruz. Genellikle beşinci defadan itibaren yüzeydekinden daha derindeki bir nedene yaklaşıyoruz. Bu cevap bize anlamlı geldiği takdirde bu hedefle ilgili yolumuzu belirleyebiliriz.


Amerikalı girişimci ve yazar Jim Rohn’un da dediği gibi “Milyoner olmanın en büyük ödülü ne kadar para kazandığınız değil, milyoner olmak için dönüşmeniz gereken kişiliktir”.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı